Ova godina nam je pokazala da nikako ne smemo da se ušuškamo u rutinu i da prestanemo kreativno da razmišljamo, jer nikada ne znamo kada će se okolnosti promeniti. Pandemija Kovid virusa nas je sve stavila na test i naterala da gotovo preko noći odbacimo stare načine rada i što pre pronađemo nove. Nije to bio nimalo lak izazov, ali je pokazao da kada uložimo energiju i volju, uvek može da se pronađe odlično rešenje.
Kovid-19 virus je zatekao naš tim koji je pripremao Factory Acceptance Test (FAT) za Uganda Driver Licensing system. Oni nisu odustali niti želeli da odlažu FAT „za neke bolje dane“, te su uspeli da prevaziđu sve tehničke i ostale poteškoće i sa ponosom možemo da kažemo da su uspešno sproveli Factory Acceptance Test, u potpunosti na daljinu!
Da, FAT je moguće odraditi na daljinu!
Factory Acceptance Testing je ceremonija zvaničnog testiranja našeg sotfvera pred klijentom, kako bismo potvrdili da softver radi kako je i predviđeno. Ovo je prilika da se još jednom utvrdi da se rešenje koje smo kreirali i potrebe klijenata u potpunosti poklapaju. Kako FAT nije finalno testiranje pred ulazak u produkciju, ovo je idealan trenutak da se odrade sitne izmene koje nisu bile pokrivene funkcionalnom specifikacijom ili koje nisu bile dovoljno jasno objašnjene.
Uobičajena procedura je da se FAT izvodi kod klijenta na njihovom testnom okruženju, kako bi se uverili da je sistem dovoljno zreo da se uskoro može postaviti na zasebno, produkciono okruženje. Međutim, u novonastaloj situaciji sa Kovid virusom, nije bilo moguće izvršiti testiranje na tradicionalan način, potrebno je bilo pronaći najbolju alternativu.
Kako je to izgledalo?
Došli smo na ideju da ceo FAT sprovedemo iz Beograda, uz screen sharing sesiju gde je klijent mogao videti šta konkretno radimo u samom sistemu, dok smo se usput i snimali kamerom kako bi klijent video kako bi izgledala uloga operatera sistema i korišćenje svih periferija neophodnih za sprovođenje procesa izdavanja vozačkih dozvola. Tako da smo uspeli da klijentu pružimo osećaj kao da je na licu mesta, i ne propusti nijedan detalj testiranja.
Moramo priznati da tehničkih izazova nismo imali, već da su izazovi više bili organizacione prirode. U sedmici pred FAT smo se uverili da sve radi kako treba. Odradili smo dry run svih testova, uz su propratnu opremu, koje na ovom projektu ima na pretek (Canon Camera, Signature Pad, 10 fingeprints scanner, 2 fingeprints scanner, paper scanner, paper printer, receipt slip printer, barcode scanner).
U cilju pripreme za narednu stepenicu, SAT (Site Acceptance Testing), poslednja formalna ceremonija testiranja pred puštanje softvera u produkciju, možemo biti izuzetno zadovoljni postignutim rezultatima. Razlog za ovoliko zadovoljstvo je da nije bilo ozbiljnijih zahteva za izmenama, te nećemo morati da „pomeramo temelje“ rešenja već da suptilno usmerimo UDLS brod ka finalnom odredištu.
Dupli uspeh
Pored toga što je uspeh odraditi FAT na daljinu, bez manjkavosti u kvalitetu i pristupu, ovo je naš veliki uspeh jer smo uvideli da smo u stanju da prevaziđemo neplanirane prepreke i izazove na brz i efikasan način. Ovakve situacije su najbolja potvrda da zaista imamo dobar tim stručnjaka koji je u stanju da se odlično snađe u svakoj situaciji.
Pored FAT testiranja na daljinu, postojala je još jedna novina – zvanično je potpisan i FAT dokument, takođe na daljinu!